user_mobilelogo

SUOMI 100 MAAILMALLA -konsertti

 

15.6.2017 klo 18.00 Musiikkitalo, Konserttisali, Helsinki

 

Konsertti tarjoaa monipuolisen musiikillisen kattauksen ulkosuomalaista osaamista, kun lavalle nousevat suomalaistaustaiset muusikot ympäri maailmaa: laulajalegenda Eino Grön (USA/Suomi), viulisti Marielle Iivonen ja hanuristi Tony Iivonen (Ruotsi), jazzpianisti Karri Luhtala (Italia), sopraano Maria Männistö (USA) ja ohjaaja Benjamin Mosse (USA), huilutaiteilija Ulla Suokko (Peru), Uusikuu-yhtye (Iso-Britannia, Saksa) ja Justice in Motion-tanssiteatteri (Iso-Britannia). Konsertin juontaa toimittaja-juontaja Ella Kanninen (Suomi/ Italia).

 

Konsertin järjestää Suomi-Seura ry www.suomi-seura.fi ja se juhlistaa seuran 90. toimintavuotta. Konsertti kuuluu Suomi 100 -juhlavuoden ohjelmaan.

 

Liput 35 €. Lippuja voi ostaa Ticketmaster-verkkokaupasta ympäri maailmaa.

 

Suomessa lippuja voi lisäksi ostaa Musiikkitalon lipunmyyntipisteestä sekä kaikista Ticketmasterin myyntipisteistä ja R-kioskeilta.

 

Suomi 100 Maailmalla -konsertti Musiikkitalon tapahtuma-kalenterissa:

 

 www.musiikkitalo.fi/fi/tapahtuma/suomi-100-maailmalla-konsertti

 

Ticketmaster: www.ticketmaster.fi (Suomi 100 Maailmalla)

 

SUOMI 100 MAAILMALLA / FINLAND 100 WORLDWIDE CONCERT

 Time: June 15, 2017, 6 PM

 Place: Musiikkitalo, Helsinki / Helsinki Music Centre, Concert Hall

 Organizer: Suomi-Seura ry: www.suomi-seura.fi

 

The unique concert presents expatriate Finnish musical talent and offers a versatile musical experience. Performers of the concert are: legendary singer Eino Grön (USA), violinist Marielle Iivonen and accordionist Tony Iivonen (Sweden), jazz pianist Karri Luhtala (Italy), soprano Maria Männistö (USA), flutist Ulla Suokko (Peru), the band Uusikuu (UK/Germany) and the physical theatre company Justice in Motion (UK). The program includes Finnish and Argentine tango, flute music, jazz, classical music and Finnish evergreens.  The host of the evening is journalist and TV host Ella Kanninen (Italy). The concert celebrates the 90 years old Suomi-Seura/Finland Society, and is included in the official Finland 100 program.

Tickets 35 €. You can buy tickets worldwide from the official Ticketmaster.fi online store.

 

In Finland tickets can also be purchased from Helsinki Music Centre ticket sales desk and other Ticketmaster outlets. You can also buy tickets at R-Kioski convenience stores with the name of the event.

Suomi 100 Maailmalla concert in the Helsinki Music Centre’s event calendar:

https://www.musiikkitalo.fi/en/content/suomi-100-maailmalla-konsertti

Ticketmaster online store: www.ticketmaster.fi (Suomi 100 Maailmalla)